رفلاکس معده|بیماری رفلاکس معده

بیماری رفلاکس معده

مری شما لوله ای است که غذا را از دهان تا معده حمل می کند. ریفلاکس گوارشی یا معده مری زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه انتهای مری به خوبی بسته نگردد. این حالت باعث می شود که مواد درون معده از جمله اسیدهای گوارشی درون معده تراوش یا رفلاکس کند و سبب ناراحتی و سوزش در قفسه سینه و گلو گردد که به آن سوزش معده می گویند.


سایر مطالب بخش مکمل، پروبیوتیک، داروی گیاهی، دانستنی‌ها، مکمل بدنسازی، مکمل غذایی، مکمل ورزشی و مکمل ویتامین را در سایت مکمل یاب مطالعه کنید.

بیماری رفلاکس معده

رفلاکس معده و علائم آن

زمانی می توان گفت که فرد به طور قطع به یقین به این بیماری مبتلا است که این علائم را بیش از دو بار در هفته تجربه نماید. این حالت حتی بدون سوزش معده هم می تواند ایجاد شود که در آن صورت با عنوان رفلاکس خاموش مطرح می گردد. علائم رفلاکس معده شامل سرفه های خشک و تنگی نفس و مشکلات بلع می باشد. برخی از افراد ممکن است طعم های ناخوشایند ترش یا تلخ ناشی از اسید معده را تجربه نمایند.

رفلاکس گوارشی و علل آن

از علل اصلی این بیماری عدم کارکرد مناسب اسفنگتر مری می باشد. در صورتی که این عضله نتواند به خوبی و به طور کامل پس از صرف وعده غذایی بسته شود، امکان برگشت محتویات معده به مری وجود خواهد داشت. اما دلایل و شرایط بسیار دیگری می توانند زمینه ساز این بیماری گردند از جمله:

 • چاقی و یا مصرف وعده های حجیم غذایی
 • بارداری
 • مصرف نوشیدن حای الکل و کافئین
 • سیگار کشیدن
 • مصرف غذاهای سرخ شده، با چربی بالا و یا پر ادویه
 • رعایت نکردن الگوهای مناسب غذایی از جمله دراز کشیدن بعد از صرف غذا
 • تشخیص ریفلاکس اسید معده

یک معاینه بالینی و بررسی علائم اولین مرحله در تشخیص این بیماری می باشند. مرحله بعدی تشخیص شامل آندوسکوپی و وارد کردن لوله ای به درون مجرای گوارشی می باشد به کمک این روش می توان در صورت لزوم از بافت های مورد نظر برای بررسی های بیشتر نمونه برداری انجام گردد. گاهی اوقات از یک محلول باریم برای مشاهده دریچه مری استفاده می گردد. در این روش فرد پس از نوشیدن این محلول تحت تصویر برداری اشعه ایکس قرار می گیرد.

رفلاکس معده و پیشگیری از آن

هر کسی از نوزاد گرفته و حتی بچه ها هم می توانند دچار این مشکل شوند و در صورت عدم درمان احتمال این که مشکلات جدی را به دنبال داشته باشد وجود خواهد داشت. در بعضی موارد نیاز به جراحی و دارو نیز وجود دارد. اگرچه برخی از افراد نیز علائم را با موارد زیر بهبود می بخشند:

 • اجتناب از مصرف الکل، غذاهای ادویه دار پرچرب و محرک سوزش معده
 • خوردن وعده های غذایی کم حجم
 • نخوردن غذا در ساعات نزدیک به خواب
 • کم کردن وزن در صورت لزوم
 • پوشیدن لباس های گشادتر

رفلاکس معده و درمان آن

برخی از افراد حتی با وجود روش های پیشگیرانه با هم دچار چنین شرایطی می گردند بنابراین برخی از درمان های دارویی برای این افراد تجویز می گردد از جمله:

 • ضد اسیدها
 • مهار کننده های پمپ پروتونی
 • مسدود کننده های گیرنده H2

در موارد بسیار شدید که اسید معده به جداره خارجی پوشاننده مری آسیب وارد کند، احتمال این که پزشک برخی گزینه های جراحی برای درمان این دریچه توصیه نماید وجود خواهد داشت.


سایر مطالب بخش مکمل، پروبیوتیک، داروی گیاهی، دانستنی‌ها، مکمل بدنسازی، مکمل غذایی، مکمل ورزشی و مکمل ویتامین را در سایت مکمل یاب مطالعه کنید.

 

اشتراک گذاری:
مطالب پیشنهادی
آرتروز

آرتروز

آرتروز عارضه ای است که در طی آن پوشش طبیعی بین مفاصل (غضروف) از بین می رود. در نبود غضروف، ساییدگی استخوان ها با یکدیگر افزایش می یابد. این امر می توا...
گیاه ضد افسردگی

گیاه ضد افسردگی

براساس نظر متخصصان، مصرف شبدر قرمز می تواند سبب کاهش حس افسردگی و اضطراب در زنان یائسه شود. افسردگی و اضطراب جزو نشانه های کلاسیک یائسگی هستند. بررسی ...
محصولات پربازدید
آخرین مطالب
بابونه و خواص آن

بابونه و خواص آن

بابونه یک گیاه ایمن محسوب می شود و در بسیاری از فرهنگ ها برای بیماری های معده و به عنوان یک آرام بخش خفیف مورد استفاده قرار گرفته است. شستشوی دهان با&...
نکات مهم درباره مکمل غذایی

نکات مهم درباره مکمل غذایی

از ویتامین ها و موادمعدنی گرفته تا انوع و اقسام قرص های لاغری، هزاران هزار گزینه برای انتخاب وجود دارد. اما آیا واقعا به همه ی اینها نیاز داریم؟ آیا ت...
مکمل غذایی

مکمل غذایی

براساس تحقیقات انجام شده در ایالات متحده بسیاری از افراد به طور روزانه از مکمل های غذایی استفاده می کنند. این مکمل ها شامل ویتامین ها، مواد معدنی، گیا...
آخرین پست‌های اینستاگرام
آدرس مکمل یاب
تلفن مکمل یاب
09907890036
info@mokammelyab.com
social iconsocial icon
iDiaako.com All right reserved 2019-2021